بارمان

شما در حال مشاهده

یک پست نوشته

سامسونگ چگونه دنیا را تسخیر کرد؟!

سامسونگ چگونه دنیا را تسخیر کرد؟

در سال ۲۰۱۰ که سه سال از عرضه اولین آیفون می‌گذشت سامسونگ به این نتیجه رسید که استراتژی‌هایش در امریکا جواب نمی‌دهد و باید به فکر دیگری باشد، در حقیقت دیگر وابستگی به شرکا را برای تبلیغات مناسب ندید و تصمیم گرفت تا خودش محصولاتش را به کاربران بشناساند. در ژوئن ۲۰۱۱ که مصادف با عرضه دومین نسخه از سری گلکسی اس بود، سامسونگ برای تبلیغات و بازاریابی یکی از مدیران سابق Nike به نام پندلتون را استخدام کرد. صفحه‌نمایش بزرگ و خیره‌کننده، پردازنده فوق قدرتمند، دوربین باکیفیت و فناوری تازه NFC از جمله ویژگی‌هایی بودند که توجه کاربران آیفون را به گلکسی اس ۲ جلب کرد. پندلتون در این باره می‌گوید: “ما محصولی را داشتیم که از محصولات موجود در بازار بهتر بود، اما هیچکس این موضوع را نمی‌دانست.” نکته مهمی که خیلی ساده است ولی می تواند ۱ شرکت را طی کمتر از ۴ سال از رتبه هفتم تولید کنندگان تلفن همراه به بزرگترین تولید کننده اسمارت فون در ایالات متحده تبدیل کند. اینگونه بود که با مشاوره و تبلیغات صحیح و هدفمند محصول خود را به تمام دنیا شناساندند.

Untitled-1 copy

این گونه بود که سامسونگ تصمیم گرفت مکان‌هایی را برای به نمایش گذاشتن محصولاتش با نام Galaxy Studio راه‌اندازی کند تا کاربران بتوانند از نزدیک گفته‌های سامسونگ را ارزیابی کنند و با گجت‌های شیک و جذاب گلکسی کار کنند. سامسونگ تلاش زیادی کرد تا با کمک شرکت‌های تبلیغاتی مانند ۷۲andSunny کاربران چشم و گوش بسته اپل را خطاب قرار دهد و با خرج حدوداً ۳۴۹ میلیون دلار در سه چهارم اول سال ۲۰۱۲ رکورد عجیبی را در تبلیغات رقم زد.

جالب است بدانید که سامسونگ ۴۵ درصد از کل گوشی‌های اندرویدی دنیا را تولید می‌کند.

بطور خلاصه نکات برجسته ای که سامسونگ را متحول کرد می توان در ۳ مورد خلاصه کرد:

 • ارائه محصول با کیفیت
 • خلاقیت و نوآوری بسیار زیاد در ارائه محصولات و خدمات

این ۲ مورد تا حدودی قبل از سال ۲۰۱۰ میلادی نیز در شرکت سامسونگ وجود داشت، اما سومین و مهمترین نکته ای که سامسونگ را به بزرگترین تولید کننده اسمارت فون تبدیل کرد استخدام یک مشاور تبلیغات کارآمد به نام پندلتون و  انجام تبلیغات هدفمند و گسترده بود که قبل از آن به طور صحیح انجام نمی گرفت. لذا می بینیم که تبلیغات هدفمند و مشاوره صحیح و حرفه ای آن می تواند مسبب رشد و برتری ۱ شرکت با یرند باشد و یا برعکس تبلیغات بدون هدف و برنامه ریزی باعث به هدر رفتن سرمایه باشد.

2

دركشورهای پیشرفته دنیا مشاوره و مشاوران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند. برطبق آمار درآلمان برای هر ۱۳ نفر یك مشاور روانشناسی و برای هر شركت به طورمیانگین ۳ مشاور تجاری وجود دارد ولی طبق برخی ازآمار دركشورما برای هر ۲۵۰۰۰ نفر یك مشاور روانشناسی و به طورمیانگین برای هر ۲۳۰  شركت یك مشاورتجاری وجود دارد.

درتجارت و درتبلیغات كشور ما دو مشكل وجود دارد: اول اینكه كمبود مشاور وجود دارد. دوم اینكه مشاور حرفه ای وجود ندارد. دراین مقاله كوتاه سعی شده است به طورخلاصه وظایف و ویژگی های یك مشاور به ویژه مشاور تبلیغات توضیح داده شود.

مشاوران تبلیغاتی یا تبلیغات مشاوره ای:

برخی شركت ها هنوز با سیستم و فرایند مشاوره تبلیغاتی آشنا نشده اند، برخی ازشركت ها ازمشاوره تبلیغاتی استفاده می كنند و برخی دیگر از تبلیغات مشاوره ای.  تفاوت بین این دو بسیار است: شركت های بزرگ دنیا كه كاملاً با تبلیغات آشنایی دارند ابتدا مشاورتبلیغاتی استخدام می كنند و سپس تبلیغات انجام می دهند اما دربرخی شركت هایی كه آشنایی كاملی با تبلیغات ندارند مانند برخی ازشركت های ایرانی تصمیم تبلیغاتی گرفته می شود و سپس دنبال مشاوره می گردند. به سوالات زیر توجه كنید.

چرا بسیاری از افراد غیرحرفه ای خود را جای مشاورتبلیغاتی جا می زنند؟ وظایف یك مشاورتبلیغاتی چیست؟ چگونه می توان یك مشاورتبلیغات خوب برای سازمان و شركت درنظر گرفت؟ آیا یك گرافیست می تواند یك مشاور تبلیغاتی خوبی باشد؟ یك مشاور تبلیغاتی خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ یك مشاورتبلیغاتی خوب باید دارای چه توانایی هایی باشد؟ برای به كار گرفتن یك مشاور باید به چه نكاتی توجه كنیم؟ آیا شركت های تبلیغاتی می توانند مشاور تبلیغاتی خوبی باشند؟

مشاوران تبلیغاتی درشركتها و سازمانها كمك می كنند تا آرایش سخت افزاری، نرم افزاری و فكر افزاری ارتباطات بازاریابی تقویت شود و اهداف بازاریابی هرچه بیشتر با اهداف سازمانی همسو شود . این همسو شدن می تواند برای یكپارچه سازی منابع بازاریابی، تسهیل فرایندهای بازاریابی، سهولت ارتباطات، خدمات،‌ فروش،‌ تولید و تجزیه تحلیل سازمان باشد.

مشاور تبلیغاتی

مشاور تبلیغاتی كسی است كه بینش و دانش وسیعی در بازاریابی و تبلیغات داشته باشد و با توجه به تخصص ها و دانش های مرتبط با تبلیغات مانند روابط عمومی،‌ ارتباطات، اقتصاد،‌ جامعه شناسی، ادبیات، فلسفه، زبان شناسی، روانشناسی و بازاریابی بتوانند برای برنامه ارتباطات بازاریابی شركت به ویژه كمپین تبلیغات آن تصمیم سازی، تصمیم گیری و برنامه ریزی كند.

تصمیم گیری درباره مشاوران

3

سه نقش مهم مشاوران در پروژه ها:

نقش های مهمی كه مشاوران می توانند درپروژه ها داشته باشند شامل موارد زیر می باشد.

 • نقش ارتباطی
 • نقش اطلاعاتی
 • نقش تصمیم گیری

شركت ها و سازمان ها موارد زیر را می توانند برا ی ارزیابی مشاوران در نظر داشته باشند.

 • توانایی عمومی
 • تجربه مرتبط با تخصص
 • تجربه دركار با تجهیزات
 • تجربه دركار در رابطه با محل كار
 • قدرت تطابق و تعادل ثابت
 • خودآگاهی
 • قدرت همكاری و هماهنگی
 • توانایی كلامی و غیركلامی

امروزه مدیریت هزینه و زمان به یکی ازمهمترین عوامل در رشد سودآوری و بازدهی شرکت ها و سازمان ها تبدیل شده است. بدون شک بهره مند شدن از یک مشاور تبلیغات حرفه ای و آگاه می تواند به اندازه استخدام مدیران شرکت مهم و اثرگذار باشد. کانون آگهی و تبلیغات بارمان آمادگی دارد حاصل سال ها تجربه و تخصص در زمینه تبلیغات، بازاربابی و بهره وری از محصولات را در اختیار مردم عزیز کشورمان قرار دهد.

تجربه ای که حاصل از شرکت و همکاری با نمایشگاه های مختلف، ارائه خدمات و مشاوره به شرکت ها و استفاده از نتایج تحلیلی و آماری در سال های متمادی است.